Stanovisko MV SR ku schválenej novele zákona o hlásení pobytu občanov

17.05.2013 Bratislava

Bratislava ( Ministerstvo vnútra SR) – Ministerstvo vnútra v súvislosti s dnes schválenou novelou zákona o hlásení pobytu občanov chce ozrejmiť niektoré fakty vzhľadom na medializované nekomplexné resp. nesprávne informácie:
Povinnosť ohlásenia doby a miesta pobytu pri vycestovaní do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní bola ustanovená už v pôvodnom zákone z roku 1998 (Zákon č. 253/1998). Súčasným návrhom zákona chce rezort vnútra túto povinnosť pre občana ešte zvýrazniť, nakoľko predošlá formuláciu neustanovala túto povinnosť jednoznačne.
Vytvorením aktuálneho a živého referenčného registra občanov budú mať kompetentné úrady – obce, štátne orgány a súdy prehľad o občanoch kvôli efektívnejšiemu výkonu štátnej správy. Prehľad o počte občanov dlhodobo pôsobiacich v zahraničí nám umožní eliminovať prípady Slovákov dlhodobo žijúcich a zarábajúcich v cudzine, ktorí sú súčasne poberateľmi sociálnych dávok na Slovensku, nakoľko sa neodhlásili z miesta trvalého pobytu na Slovensku. Nová právna úprava má zamedziť narastajúcim exekučným trovám v rámci vykonateľných rozhodnutí. Ide o prípady, keď občan opustí republiku po uvalení exekúcie, nakoľko doručením rozhodnutia o pokutách na adresu trvalého pobytu dochádza k správoplatneniu rozhodnutia aj bez jeho vedomia. Z takéhoto rozhodnutia sa stáva exekučný titul a často až po návrate z cudziny občan zistí, že je voči nemu vedené exekučné konanie a mnohokrát v niekoľkonásobne vyššej sume než bola pôvodne udelená pokuta. Splnenie povinnosti ohlásenia pobytu v cudzine umožňuje občanovi doručovať zásielky do cudziny na základe údajov z registra.
Ohlasovanie dĺžky pobytu či vycestovania z krajiny na dobu dlhšiu ako 90 dní vychádza zo všeobecne uznávanej a aplikovanej vízovej politiky. Prípadné udelenie sankcie za nesplnenie povinnosti uloženej zákonom nie je žiadna novinka, bolo zavedené už pri prijatí pôvodného zákona v roku 1998. Údaje o trvalom pobyte a pobyte občana sú základom pre aplikáciu množstva zákonov, s ktorými sa viažu práva a povinnosti občanov. Preto presná administratíva odbúrava byrokraciu a dáva záruky občanom pri uplatňovaní ich práv.
Ministerstvo vnútra týmto zákonom nezavádza nič nové, iba uľahčuje občanom komunikáciu so štátom v rámci elektronizácie služieb, znižuje byrokraciu vytváraním referenčného registra občanov, ktorý v neposlednej miere pomôže výkonu otvorenej, efektívnej a spoľahlivej štátnej správy tak, že nebudú obiehať po úradoch občania ale dokumenty.  
 

Vyberte región